Fundacja im. Brata Alberta prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej „Przytulisko” w Lubinie, będący miejscem dziennej terapii, rehabilitacji oraz edukacji dla 40 dorosłych uczestników z niepełnosprawnością intelektualną i chorobą psychiczną. W ramach projektu „Społeczeństwo to również my – prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek”, fundacja prowadzi również popołudniowe zajęcia dla 16 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz psychiczną, uczęszczające do Świetlicy Terapeutycznej, która ma swoją siedzibę w budynku Warsztatu.
Warsztat Terapii Zajęciowej ,,Przytulisko’’ w Lubinie wyposażony jest w przestarzały system grzewczy, polegający na ogrzewaniu paliwem stałym – węglem, o bardzo niskiej sprawności energetycznej i parametrach technicznych. Gęsty dym wydobywający się z komina, wywołuje pośród mieszkańców ciągłe niezadowolenie, przez co jesteśmy nękani częstymi kontrolami służb i instytucji. Przede wszystkim jednak, zależy nam na bezpieczeństwie wszystkich osób użytkujących obiekt, dokładamy wszelkich starań, aby zmienić przestarzałą infrastrukturę techniczną istniejącej kotłowni, wychodząc naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom oraz przeciwdziałając degradacji infrastruktury Warsztatu..
- Jest to niezwykle stresujące zarówno dla pracowników, jak i uczestników Warsztatu, powoduje pośród nas dyskomfort i bezsilność - mówią organizatorzy zbiórki. - Planujemy wymianę istniejącego kotła C.O., na nowoczesny, bezpieczny, energooszczędny oraz spełniający wszelkie kryteria norm i jakości z niezbędnymi akcesoriami, obudową oraz zabudową. Kocioł taki posiada wszelkie atesty i certyfikaty zapewniające nienaganne funkcjonowanie, gwarantujące zachowanie parametrów ekspozycji pyłów, emisji tlenku węgla, związków gazowych, tlenków azotu oraz cząstek stałych.
Jest to urokliwe miejsce, gdzie posadowiony jest drugi obiekt, z którego korzystają uczestnicy Warsztatu. Duży teren z ogrodem, otoczony wokół bujnym drzewostanem, stanowi urozmaicenie pobytu oraz terapii uczestników z niepełnosprawnością. Na terenie posesji przebywają dwa psy oraz koty, które wywierają bardzo pozytywny wpływ na przebywające tam osoby z niepełnosprawnością. Doświadczają one kontaktu ze zwierzętami, uczą się wrażliwości, opieki, odpowiedzialności. - Koniecznością oraz niezbędną potrzebą tego pięknego i osobliwego miejsca, gdzie działania terapeutyczne przenikają się z poczuciem wolności i nieskrepowaną naturą, jest zabezpieczenie go przed ingerencją i nieuzasadnionym wtargnięciem zarówno zwierząt, jak i osób trzecich, a w szczególności dbałość o bezpieczeństwo przebywania korzystających z niego osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobą psychiczną - czytamy na stronie zbiórki. - Należy pamiętać o tym, że pośród uczestników warsztatu są też takie, które nie znają swojego adresu, miejsca zamieszkania oraz nie mają orientacji w terenie, a charakteryzują się tendencją do ucieczek i opuszczania terenu bez zezwolenia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze