Przed nami Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, które jak co roku, oznaczają liczne zmiany w organizacji ruchu, z powodu wzmożonej liczby odwiedzin nekropolii w miastach. Policja już 28 października rozpocznie działania pod hasłem Znicz, których celem jest nadzorowanie płynności ruchu, trzeźwości kierowców i stanu technicznego pojazdów. Czego można się spodziewać w tym roku na polskich drogach? Yanosik przeanalizował ubiegłoroczne święta i przygotował krótki raport.
W ubiegłym roku policyjne działania rozpoczęły się 28 października i trwały do 2 listopada. Podczas sześciu dni na polskich drogach doszło do 334 wypadków, w których zginęło 31 osób, a 373 zostały ranne.
Zgodnie z danymi Yanosika, w ubiegłym roku, jeszcze przed Wszystkich Świętych w piątek, do systemu trafiło o 27,8% więcej zgłoszeń wypadków na drogach od użytkowników aplikacji. Eksperci odnotowali także wzrost zgłoszeń wypadków o 21,4% 2 listopada i o 16,3% 31 października. Znacznie mniej adnotacji zarejestrowano we wtorek 1 listopada -30%, w porównaniu do zwykłej niedzieli.
W okresie Wszystkich Świętych w 2022 roku kierowcy korzystający z Yanosika znacznie częściej zgłaszali obecność patroli policji w systemie. Już w weekend poprzedzający święto - 29 października eksperci odnotowali wzrost o 29,6% zgłoszeń kontroli policji, a 30 października o 28,7%.
Z kolei 31 października w systemie Yanosika kierowcy dodali o 31,6% więcej adnotacji o kontroli policji na drogach, w porównaniu do przeciętnej soboty. 1 listopada liczba zgłoszeń wzrosła o 32,3% w porównaniu do klasycznej niedzieli, a 2 listopada o 35,2% w porównaniu do zwykłej soboty.
Nie brakowało również większej liczby zgłoszeń zagrożeń na drogach w okresie Wszystkich Świętych. Do systemu Yanosika najwięcej adnotacji wpadło 1 listopada (+60,9%), 2 listopada (+47%) oraz 31 października (+36%).
Porównaliśmy okres Wszystkich Świętych w 2022 roku do 2021 roku pod kątem naszych danych systemowych i zauważyliśmy, że w ubiegłym roku kierowcy dodawali znacznie więcej zgłoszeń kontroli policji. Najwięcej adnotacji odnotowaliśmy 2 listopada, dokładnie o 27,4% więcej niż w 2021 roku. Niestety do naszego systemu wpadło również więcej zgłoszeń wypadków w ubiegłym roku, 31 października otrzymaliśmy o ponad 57% więcej informacji od kierowców o wypadku na trasie. Pojawiło się także więcej zgłoszeń zagrożeń – 1 listopada 2022 roku zarejestrowaliśmy o ponad 30% więcej informacji tego typu – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik
W tym roku akcja Znicz, w ramach Wszystkich Świętych, rozpocznie się już 28 października i potrwa aż do 5 listopada.
Kierowcy w tym czasie mogą spodziewać się liczniejszych patroli radiowozów na drogach w okolicach nekropolii, a także na wszelkich wylotówkach i obwodnicach. Nie zabraknie również nieoznakowanych radiowozów i kontroli dronami.
Funkcjonariusze policji będą czuwać nad utrzymaniem płynności ruchu, a także kontrolować stan techniczny pojazdów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu oraz eliminować nietrzeźwych kierowców, którzy stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń w czasie Wszystkich Świętych.
W ubiegłym roku, w okresie Wszystkich Świętych, funkcjonariusze policji zatrzymali 1906 nietrzeźwych kierowców, rok wcześniej było to 1717 nietrzeźwych kierujących.
Apelujemy, aby zachować rozsądek i nie wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu. Nie będąc pewnym swojego stanu trzeźwości, zalecamy udać się do najbliższego komisariatu policji, w którym można bezpłatnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie.
Przypominamy jednocześnie, aby przestrzegać limitów prędkości jazdy, w innym przypadku należy liczyć się z mandatem i punktami karnymi, które zgodnie z nowym taryfikatorem wynoszą:
do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł i 1 punkt karny,
od 11 km/h do 15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
od 16 km/h do 20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne,
od 21 km/h do 25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
od 26 km/h do 30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
od 31 km/h do 40 km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych,
od 41 km/h do 50 km/h – mandat 1 000 zł i 11 punktów karnych,
od 51 km/h do 60 km/h – mandat 1 500 zł i 13 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
od 61 km/h do 70 km/h – mandat 2 000 zł i 14 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
o 71 km/h i więcej – mandat 2 500 zł i 15 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.
Przed nami kilka dni wzmożonego ruchu na polskich drogach, zwłaszcza w okolicy weekendu i 1-2 listopada. Apelujemy do kierowców o rozsądek, stosowanie się do przepisów i limitów prędkości, i każdorazowe sprawdzanie stanu swojej trzeźwości, jeśli brali udział w spotkaniach, na których spożywano alkohol. Pieszym i rowerzystom zalecamy noszenie odblasków, również w mieście, w niedoświetlonych rejonach, aby zawsze byli widoczni dla wszystkich kierujących.
Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego w okresie Wszystkich Świętych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze